2017 Charity Tournament

Click here to see the schedule based on the current standings.
Click on a team name to highlight all of their games.
Box A
A1 - Prime Flooring Brew Jays
A2 - The Classics
A3 - Markham Knights
A4 - Main's Mansion Nads
Box C
C1 - Beavers
C2 - OK Braves
C3 - Pilkey Glass Pirates
C4 - Sibra Kitchens Bolts
Kevan MacDonald Cup
Box B
B1 - Main's Mansion Rangers
B2 - Red Hot Dawgs
B3 - Ace Pools Moose
B4 - S+H Raiders
Box D
D1 - Derek Houghton C21
D2 - Northtown Sox
D3 - Seagate Jets
D4 - The Condo Kings Army
DateTimeCentennial NorthCentennial SouthMintleaf
Thu, June 1 7:00
A1 - Prime Flooring Brew Jays9
A2 - The Classics20
B1 - Main's Mansion Rangers15
B2 - Red Hot Dawgs9
Thu, June 1 8:30
A3 - Markham Knights24
A4 - Main's Mansion Nads12
B3 - Ace Pools Moose14
B4 - S+H Raiders35
 
Fri, June 2 7:00
C1 - Beavers16
C2 - OK Braves11
C3 - Pilkey Glass Pirates27
C4 - Sibra Kitchens Bolts12
Fri, June 2 8:30
D1 - Derek Houghton C2127
D2 - Northtown Sox7
D3 - Seagate Jets22
D4 - The Condo Kings Army7
 
Sat, June 3 8:30
B1 - Main's Mansion Rangers9
B3 - Ace Pools Moose20
B2 - Red Hot Dawgs15
B4 - S+H Raiders16
C2 - OK Braves21
C4 - Sibra Kitchens Bolts6
Sat, June 3 10:00
A1 - Prime Flooring Brew Jays12
A3 - Markham Knights15
A2 - The Classics27
A4 - Main's Mansion Nads7
C1 - Beavers17
C3 - Pilkey Glass Pirates12
Sat, June 3 11:30
B1 - Main's Mansion Rangers8
B4 - S+H Raiders21
B2 - Red Hot Dawgs16
B3 - Ace Pools Moose14
D2 - Northtown Sox20
D4 - The Condo Kings Army15
Sat, June 3 1:00
A2 - The Classics9
A3 - Markham Knights17
A1 - Prime Flooring Brew Jays19
A4 - Main's Mansion Nads16
D1 - Derek Houghton C2116
D3 - Seagate Jets14
 
2:45 - Cheque Presentation @ Centennial North
 
Sat, June 3 3:00
C2 - OK Braves12
C3 - Pilkey Glass Pirates7
C1 - Beavers6
C4 - Sibra Kitchens Bolts17
Sat, June 3 4:30
D2 - Northtown Sox3
D3 - Seagate Jets15
D1 - Derek Houghton C2121
D4 - The Condo Kings Army4
 
Championship Sunday
 
Sun, July 30 10:00
QF1
A3 - Markham Knights-
C2 - OK BravesW
QF2
B4 - S+H RaidersW
C3 - Pilkey Glass Pirates-
Quarter Final Playoffs

Top 8 teams* seeded due to June 4 Rainouts

* - Classics replaced by Pilkey Glass Pirates
Sun, July 30 11:30
QF3
D1 - Derek Houghton C21W
D3 - Seagate Jets-
QF4
C1 - Beavers-
B3 - Ace Pools MooseW
Sun, July 30 1:15
SF1
B4 - S+H Raiders-
B3 - Ace Pools MooseW
SF2
C2 - OK Braves-
D1 - Derek Houghton C21W
Semi-Finals
Sun, July 30 3:00
B3 - Ace Pools Moose3
D1 - Derek Houghton C2110
Final
 
All games - The option to select home or away is determined by coin toss.
Teams finishing with the 13-16th round-robin records will be eliminated
Wild Card 1-4 = Level 2 Qualifer (1-4 best records of Non Box Winners), game times selected by draw
Wild Card 5-8 = Level 3 Qualifer (5-8 best records of Non Box Winners), opponents selected by draw
Only Wild Card (WC) Games may not be against teams from the same box; WC 5-8 will be redrawn